Złomowanie aut benzynowych i z napędem diesla jest od lat znane. Ich demontaż i recykling nie jest żadną tajemnicą i jest coraz więcej firm, które podejmują się takich działań w celach zarobkowych. Rozwój technologiczny sprawił jednak, że w eksploatacji pojawiły się samochody hybrydowe oraz elektryczne. Jak wygląda kwestia recyklingu w ich przypadku? Wciąż zastosowanie mają oczywiście podstawowe zasady i etapy recyklingu. Najpierw następuje demontaż akumulatorów. W przypadku aut elektrycznych i hybrydowych, akumulatorów jest znacznie więcej i są większe. Jest w nich również więcej drogich surowców, które można odzyskać oraz więcej substancji chemicznych szkodliwych dla środowiska.
Stacja demontażu http://demot.pl/stacja_demontazu_pojazdow/page musi więc posiadać odpowiednie pozwolenia na demontaż akumulatorów z aut elektrycznych oraz ich recykling. W innym przypadku odzyskane akumulatory może sprzedać firmie specjalizującej się w recyklingu akumulatorów. Po wyjęciu akumulatorów następuje demontaż poduszek powietrznych oraz ewentualnych instalacji gazowych. Kolejnym krokiem jest osuszanie pojazdu z płynów takich jak benzyna, olej, płyn hamulcowy, płyn do spryskiwaczy, płyn z chłodnicy, płynów z akumulatorów, oraz gazów z klimatyzacji. Płyny te w ilości średnio około 17 l w przypadku aut zwykłych i hybryd a w przypadku aut elektrycznych około 9 l, są jednymi z najbardziej toksycznych dla środowiska ubocznych substancji demontażu pojazdów. Dopiero po osuszeniu pojazdu można przystąpić do usuwania opon, kół i szyb. Na tym etapie rozpoczyna się również segregacja tworzyw sztucznych ze zderzaków, z deski rozdzielczej, reflektorów. Wyjmowane są siedzenia, drzwi i pokryw a także tapicerki, pianek, wykładzin, instalacji elektrycznej. Dopiero wtedy demontuje się silnik, przekładnie, katalizatory, alternator, rozrusznik, wał napędowy.
Rozszczepia się karoserie od pozostałych elementów i segreguje odzyskane materiały. Odzyskane elementy dzieli się na części, które nadal nadają się do ponownego użycia. Materiały na poszczególne gatunki i rodzaje. Kolejnym etapem jest termiczne, chemiczne lub elektrochemiczne rozdzielenie materiałów np. warstwowych. Tak odzyskane materiały dopiero poddaje się rozdrobnieniu i selekcji na takie, które jeszcze można przetworzyć i ponownie użyć. W ten sposób do ponownego wykorzystania przeznacza się posegregowane tworzywa sztuczne np. gumy, polimery osobno szkło oraz metale (aluminium, żelazo, magnez, ołów cynk, cyna, kobalt) oraz metale szlachetne.
Co jest ważne przy kursie ♦ Dobra szkoła jazdy ♦ Historia prawa jazdy ♦ Jak jeździć bezpiecznie ♦ Jak uczyć się jazdy ♦ Jak wybrać naukę jazdy ♦ Jak zostać kierowcą zawodowym ♦ Jazda samochodem ♦ Jazdy w mieście ♦ Kategorie praw jazdy ♦ Kierowcy ciągników siodłowych ♦ Krakowskie szkoły jazdy ♦ Kultura na drogach ♦ Kursy jazdy ♦ Młodzi kierowcy ♦ Prawo jazdy dla wszystkich ♦ Prawo jazdy kategorii B,C ♦ Szkolenia dodatkowe ♦ Szkolenia i pogoda ♦ Szkolenia na prawo jazdy ♦ Warto mieć prawo jazdy ♦ Ważne na szkoleniach ♦ Wybierając szkołę jazdy ♦ Złomowanie i Demontaż Hybryd ♦