Dziś, by prowadzić auto, trzeba posiadać odpowiedni dokument, który uzyskuje się po zdanym egzaminie. Jak jednak doszło do tego, że w ogóle takie dokumenty stały się wymagane? Na początku, gdy pojawiły się pierwsze samochody, nikt o czymś takim, jak prawo jazdy, nie myślał. Wystarczały same umiejętności prowadzenia automobila. Idea dokumentów uprawniających do poruszania się po drogach pojazdami mechanicznymi wzięła się z dość zaskakujących powodów.
Pierwszy dokument uprawniający do jazdy samochodem otrzymał Karl Benz. Nie był on jednak potwierdzeniem jego umiejętności, lecz tylko zgodą, na to by w ogóle mógł poruszać się swoim autem po miejscowych drogach. Dokument wystawił w 1888 roku Wielki Książę Badenii, by ukrócić ciągłe pretensje i skargi mieszkańców Manneheim na hałas i zapach auta, którego właścicielem był Karl Benz. Nie miał on zatem wiele wspólnego z bezpieczeństwem, umiejętnościami.
Z upływem czasu, gdy aut na drogach zaczęło przybywać, coraz ważniejsze stawały się zasady poruszania się a przede wszystkim umiejętności kierowania automobilami, jak je wtedy nazywano. Pierwszym krajem, które wprowadziły obowiązkowe prawo jazdy, były Prusy. Dokument uprawniający do poruszania się do drodze pojazdami mechanicznymi wymagany był tam od 29 września 1903 roku.
W Polsce, pierwsze przepisy poruszania się po drogach pochodzą z 1826 roku. Była to ogólna regulacja, tego kto jak powinien się na drodze zachować. Pierwsze prawa jazdy pojawiły się jednak dopiero po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, w 1918 roku. Trzy lata później, powstał pierwszy kodeks drogowy, który regulować zasady otrzymywania dokumentu, zasady poruszania się, by zapewnione było bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dziś wydaje się kilka rodzajów prawa jazdy, które uprawniają do prowadzenia określonych pojazdów, w zależności od ich masy, wymiarów, pojemności silnika.
Co jest ważne przy kursie ♦ Dobra szkoła jazdy ♦ Historia prawa jazdy ♦ Jak jeździć bezpiecznie ♦ Jak uczyć się jazdy ♦ Jak wybrać naukę jazdy ♦ Jak zostać kierowcą zawodowym ♦ Jazda samochodem ♦ Jazdy w mieście ♦ Kategorie praw jazdy ♦ Kierowcy ciągników siodłowych ♦ Krakowskie szkoły jazdy ♦ Kultura na drogach ♦ Kursy jazdy ♦ Młodzi kierowcy ♦ Prawo jazdy dla wszystkich ♦ Prawo jazdy kategorii B,C ♦ Szkolenia dodatkowe ♦ Szkolenia i pogoda ♦ Szkolenia na prawo jazdy ♦ Warto mieć prawo jazdy ♦ Ważne na szkoleniach ♦ Wybierając szkołę jazdy ♦ Złomowanie i Demontaż Hybryd ♦